Aby sa aj v zime dalo v dielni či autoservisu pracovať, musí sa vykurovať. Preto u nás môžete vyberať z bohatého sortimentu dielenských ohrievačov, tzv. Ohrevov na elektrinu, plyn či naftu. K dispozícii máte rôzne výkonné prístroje, určené pre menšie prevádzky i väčšie haly, na ktorých spoľahlivé vykúrenie by menej výkonné varianty nestačili.
Ohrievač oleja pre peších s odsávaním, výkon 20 kW - NEO tools 90-086 Olejový ohrievač s výkonom 20 kW je prenosný zdroj tepla s kolieskami na jednoduchú prepravu. Je vhodný na...
Autoservisy, dielne, garáže, ale napríklad aj stavby je treba cez zimu vykurovať. Hlavným dôvodom samozrejme býva zvýšenie pohodlia pracovného prostredia, zvlášť v prípade servisov ale hrá nemenej dôležitú úlohu fakt, že napríklad rad bežne používaných chemických prípravkov sa nemôže používať pri nízkych teplotách.
Dielenská ohrievača, označovaná aj ako ohrevy, teplomety či teplogenerátory, možno najjednoduchšie rozdeliť podľa používaného paliva a spôsobu, akým vzduch a okolie ohrievajú. Najčastejšie sú plynové, naftové a elektrické varianty, ktoré si priblížime nižšie. Štvrtý druh predstavujú takzvaná infračervená ohrievače, ktoré však v dielenskom prostredí príliš rozšírená nie sú.
Dielenská pece na naftu či petrolej predstavujú asi najlacnejší spôsob, ako v chladných dňoch pracovné prostredie vykúriť. Princíp týchto teplometov je veľmi jednoduchý. Vstavaný ventilátor nasáva okolitý vzduch do ohrievača, vnútri ktorého je horák. Ten spaľuje zmes paliva - nafty či petroleja (niekedy označovaného ako kerozín) a vzduchu. Nasatý vzduch sa priechodom cez horák ohreje a je ventilátorom ďalej hnaný von do priestoru. Pre jednoduchšiu obsluhu bývajú naftové ohrievače vybavená vlastnou nádržou.
K najväčším kladom týchto prístrojov patrí bezpochyby lacný prevádzku, spomínaný vyššie. Vykurovanie je navyše veľmi účinné a rýchle. Zápor naopak predstavuje produkcia veľkého množstva spalín, zápachu a spaľovanie kyslíka z priestoru. Tento druh ohrievačov je teda možné používať len vo väčších a veľmi dobre vetraných priestoroch, v ktorých nehrozí otrava či dokonca udusenie. Vzhľadom na to, že vo vnútri naftových teplometov je otvorený oheň, nesmie sa používať v prevádzkach s rizikom výbuchu. Istý limit predstavuje tiež nutnosť dosahu elektrickej siete - ventilátor býva poháňaný elektrinou.
Teplomety na plyn pracujú na veľmi podobnom princípe ako naftové varianty. Aj tu je okolitý vzduch nasávaný dovnútra telesa prístroja pomocou ventilátora, v ktorom je ohrievaný pomocou plynového horáka a vyfukovaný von. Na prvý pohľad najväčší rozdiel proti naftovým kúrením predstavuje absencia nádrže - plyn býva privádzaný hadicou z tlakových fliaš, tzv. Bômb. Plynové pece tak sama o sebe bývajú väčšinou ľahšie a skladnejší.
Hlavnými výhodami tohto druhu vykurovania je, podobne ako vyššie, veľká účinnosť a tiež rýchlosť, s akou sa okolie ohrieva. Takmer totožné sú aj zápory - plynové teplomety spotrebovávajú kyslík, produkujú spaliny a pracujú s otvoreným ohňom. Tiež ony teda musia byť používané vo veľkých a dobre vetraných priestoroch, kde nehrozí nebezpečenstvo výbuchu. Aj tu navyše býva potreba dosahu elektrickej zásuvky kvôli ventilátora.
Tretím veľmi rozšíreným druhom ohrievačov pre servisy, dielne a podobné priestory, sú prístroje elektrické. Aj tieto varianty sú vybavené ventilátorom, ktorý nasáva okolitý vzduch dovnútra. Ohrievaný je však pomocou sústavy vykurovacích špirál, ktoré nespotrebúvajú žiadny kyslík a neprodukujú spaliny či zápach. Elektrické vykurovacie teleso, často tiež uvádzané ako priamotop, je teda vhodné aj do menších a uzavretých priestorov. Nepracuje tiež s otvoreným ohňom, vďaka čomu je jeho prevádzka v porovnaní s plynovými či naftovými prístrojmi bezpečnejšie (stále je však potrebné si dávať pozor na nechcený rozstrek horľavín na teplomet či dokonca dovnútra). V lete ho možno navyše využiť aj ako klasický vetrák - u drvivo väčšiny modelov je ventilátor možné spustiť samostatne bez rozžhavení špirály.
K výhodám proti vyššie spomínaným variantám patrí takisto aj kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť, vďaka čomu sa prístroje ľahšie prenáša.
Hlavná nevýhoda elektrických teplometov vyplýva priamo z ich podstaty - na svoju prevádzku potrebujú elektrickú sieť. Zvlášť výkonnejší varianty sú potom pripojiteľné len na rozvodnú sieť 380 / 400V, ktorá sa však nevyskytuje všade. Taktiež spotreba elektriny býva proti ostatným spotrebičom vyšší.
Pri plánovaní kúpy dielenského ohrievača je teda potrebné vziať do úvahy viac vecí. Aby teplomet mohol slúžiť efektívne, ekonomicky a bezpečne, je potrebné ho vyberať veľmi starostlivo a klady a zápory jednotlivých druhov porovnať. Nezanedbateľnou položkou je aj cena - pre sporadické použitie iste nemá zmysel kupovať pokročilý, ale drahý prístroj. Rovnako tak nie je ale dobre šetriť na vybavenie, ktoré bude pracovať denne a napríklad tiež v ťažších podmienkach.