Zváračka TIG predstavuje v oblasti zváracích strojov pokročilejšie technické zariadenie. V našej ponuke ani tieto zariadenia nemôžu chýbať. Na výber máte sortiment viacúčelových strojov, použiteľných okrem metódy TIG (niekedy označované ako zváranie WIG) pre viac spôsobov zváranie. Vo všetkých prípadoch sa samozrejme jedná o kvalitné výrobky navrhnuté s ohľadom na výkon a dlhú životnosť. Ku zváračkám je samozrejme možné kúpiť aj príslušenstvo a zváracie potreby .
Zváračky TIG v našej ponuke nesú vo väčšine prípadov známu značku TUSON . Zváračky od tohto výrobcu sú známe kvalitou a prijateľnou cenou.
Pre vlastnú ochranu nezabúdajte na zváracie kukly a ďalšie príslušenstvo .
Jednofázová invertorová zváračka IGBT určená na zváranie TIG/MMA s prúdom do 200 A - SATRA S-SH200TM. S výkonom 200 ampérov dokáže zváračka ľahko zvárať hrubé...
Zváranie volfrámovou elektródou v ochrannej atmosfére z inertného plynu, teda zváranie TIG (z anglického Tungsten Inert Gas welding), predstavuje zložitejšie, ale veľmi precízny spôsob zvárania. Niekedy býva tiež označovaná ako metóda WIG - skratka znamená Wolfram Inert Gas. Je to manuálny spôsob, u ktorého je elektrický oblúk zdrojom tepla. Stroje určené pre uvedený spôsob zvárania sa označujú jednoducho ako zváračky TIG.
Princíp zváranie metódou TIG spočíva v tavenie materiálu pomocou elektrického oblúka. Ten horí medzi volfrámovou elektródou a spájaným materiálom. Rozdiel proti ostatným metódam zvárania (napr. MMA) spočíva v tom, že elektróda sa pri horení netaví a prídavný materiál sa dodáva pomocou prídavného drôtu. Pri tomto druhu práce je nutná ochranná atmosféra z inertného plynu, ktorý zamedzí prístupu vzduchu do miesta zvaru. Najčastejšie sa používa argón alebo hélium, prípadne ich zmesi. Pre zváranie nehrdzavejúcej ocele je možné použiť zmes argónu s vodíkom.
Vďaka vysokej teplote oblúka je zváranie TIG vhodné najmä pre vysoko legovanej či nástrojové ocele. Veľkú výhodu predstavuje aj úzke teplotné polia, vďaka čomu nie je tepelne ovplyvnený základný materiál v širšom pásme okolo zvaru. Hĺbka závare naopak môže byť veľká - vďaka tomu je materiál spojený (ľudovo povedané prevarenie) skutočne dobre. Jednoducho povedané - sa zvarom si možno v tomto prípade naozaj "vyhrať" tak, aby bol nielen kvalitné, ale aj estetický. Využiť tento spôsob tým pádom nachádza napríklad pri práci s energetickými rúrkami kotlov alebo tlakových vedenia (produktovody a pod.), Tvarovo zložitými konštrukciami (rámy motocyklov či bicyklov, ochranné rámy pre off-road alebo bezpečnostné klietky pretekárskych a súťažných áut, dekoratívne kovový nábytok atď. ), prácou s ušľachtilými kovmi a pod.
Proti iným metódam zvárania (predovšetkým MIG / MAG , ale tiež MMA ) je zváranie TIG pomalší a pracnejšie, teda málo produktívne. Hodí sa teda predovšetkým na tvarovo zložité konštrukcie z ušľachtilých materiálov, u ktorých príliš nezáleží na rýchlosti, ale precíznosti odvedenej práce. Je tiež náročné na samotné zváračky - stroje pre zváranie TIG sú proti iným druhom komplikovanejšie a drahšie. V prípade požiadaviek na vyššiu sériovosť je teda vhodné zvoliť iný typ zvárania. Niektoré druhy zváračiek pre metódu TIG sú tiež kombinované s plazmovou rezačkou .